Ще оцелее ли туризмът след втория за годината локдаун, който започва от петък, 27 ноември? Този въпрос си задават мениджърите на 132 фирми, които са членове на Сдружението на туроператорите и туристическите агенти „Обединение „Бъдеще за туризма“ (СТТА ОБТ). „Здравето и животът на хората са основен приоритет. Затова ние в сдружението подкрепяме мерките на правителството за овладяване на пандемията. Но като организация, призвана да защитава правата на туроператорите и туристическите агенти, ние настояваме за пет икономически решения, които биха подобрили ликвидността и заетостта в бранша“, посочва Павлина Иванова, председател на УС на организацията. Те са:
- 10% грантова схема за национално финансиране за ликвидност на туроператорите и туристическите агенти.
- Въвеждане на социална мярка за неработещите туроператори и туристически агенти в съотношение 80/0.
- Специален нисколихвен кредитен продукт за ТО и ТА, поради счетоводната специфика на работата, невъзможност за материално обезпечение, влошена финансова експозиция, и наближаващ краен срок за възстановяване на предплатени пътувания на 320 000 туристи.
- Налагане на мораториум на банковите кредити и безлихвено отсрочване на всички плащания към държавния бюджет за период от 6 месеца.
- Законодателна инициатива за удължаване срока на застраховка „Отговорност на туроператора“ за месеците на затворен бизнес.
Предложенията са част от отворено писмо до премиера Бойко Борисов и министрите от кабинета, което бе разпространено днес в отговор на подготвяните от правителството мерки за ограничаване на пандемията, които ще влязат в сила след два дни. Те са съобразени с насоките по временната финансова рамка, дадени от ЕК на 19 март и актуализирани на 13 октомври. Мерките вече действат и показаха ефективността си след прилагането в редица европейски държави, напомнят от сдружението.