Браншът търси диалог с правителството, в противен случай излиза на улицата
Обединение “Бъдеще за туризма” отправи поредна покана за диалог с правителството днес. Ако и тя бъде отхвърлена с мълчание, браншът излиза на протест. В отворено писмо до кабинета и парламента от бранша настояват за:
- Промяна в срока за възстановяване на предплатени суми – от 14 дни на 12 месеца.
- Въвеждане на диференцирана ставка от 5% ДДС за 24 месеца.
- Освобождаване от концесионна такса за право на ползване на минерална вода за период до края на 2020 г.
- Безвъзмездна финансова помощ в размер на МРЗ от 610 лв. месечно за самоосигуряващите се лица за период от поне 3 месеца, считано от 13.03.2020 г.
- Безлихвено отсрочване на всички задължения към бюджета, възникнали след 13.03.2020 г., за период от шест месеца.
- Безвъзмездна финансова помощ за микропредприятия, чийто годишен оборот за 2019 г. надвишава 100 000 лв., в размер на 10% от оборота.
- Безлихвени заеми за предприятията с дейност, свързана с туризма, в размер до 300 000 лв. без обезпечение, при облекчени условия.
- Нисколихвени кредити (до 2% ГПР) за предприятия, чиято основна дейност е в сектор туризъм, в размер над 300 000 лв.
- Ясни нормативни правила относно възобновяването на дейност след извънредното положение.а 14.03.2020 г.
В писмото се посочва, че България разполага с 1,358 млрд. евро допълнителни средства от ЕК за подпомагане на засегнатите от епидемията предприятия, за насърчаване на заетостта и социално подпомагане на гражданите, останали без доход вследствие на кризата. По този повод комисарите по Кохезионна политика и заетост, и по социални права, съответно Елиза Ферейра и Николас Шмит, са изпратили писмо до министрите Томислав Дончев и Деница Сачева с указания за мерките, които българското правителство следва да подкрепи с тях. Досега такива мерки не са предприети и липсва отчет за получените и изразходвани средства пред българското общество.